Analiz Raporu

Dumlu Dağı Yöresel Ürünler

DEĞERLİ TÜKETİCİ!

Balın kalitesini tadından, renginden, akışkanlığından anlamak mümkün değildir.

Baldaki kalite, ancak teknik donanımın yeterli olduğu bir labortuvarda tüm bileşimlerinin analiz edilmesiyle anlaşılabilir. Bu analizlerde diastaz sayısı, nem oranı, asitik derecesi, HMF miktarı gibi kriterlerin hepsi incelenir.

Fakat kaliteli baldaki en önemli kriter prolin miktarıdır. Çünkü bal protein kaynağı olan doğal bir besindir ve prolin, proteini oluşturan 20 aminoasitten biri olup balın saflık derecesini gösteren en önemli aminoasittir.  Ayrıca prolin, sadece balda bulunur ve bunu yapay yollarla sağlamak mümkün değildir. Yani prolin değeri balın kalitesi ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesinde kullanılan en önemli parametredir.

Sahte ballarda prolin değeri yok denecek kadar azdır ve bu nedenle sahte ballarla mücadele edebilmek için Türk Gıda Kodeksi’nde daha önce 180 mg/kg olan minimum prolin değeri, 2013 yılında 300 mg/kg’a çıkartılmıştır.

Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğine göre baldaki prolin miktarı en az 300 mg/kg olmalıdır.

Günümüzde kaliteli olarak değerlendirilen ballarda prolin değeri 450-500 mg/kg’a kadar yükselir.

Dumlu Dağı Yöresel Ürünleri olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı, Erzurum Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’ne yaptırdığımız bal analizlerinde Dumlu Dağı eteklerinde geleneksel yöntemlerle üretmiş olduğumuz ballarımızın;

Prolin değeri 1058,05

Sakkaroz/sükroz (şeker)değeri ise 0 (sıfır) çıkmıştır.

Buradan da anlaşılacağı üzere; Erzurum’un 1850 rakımlı Dumlu Dağı eteklerindeki yüzlerce çeşit çiçekten arılarımızın topladığı nektarlarla, balımızın besin değeri Bal Tebliği’nin çok çok üzerine çıkmıştır.

Elinizdeki bal, yüksek kaliteli bir çiçek balı olmaktan da öteye geçmiş ve bir şifa kaynağı haline gelmiştir.

Dumlu Dağı yöresel ürünlerini afiyetle tüketmeniz temennisiyle…